Страница 1
следваща
страница
МУЗИКАЛНИТЕ
ИНСТРУМЕНТИ В БИБЛИЯТА
Произходът на музикалните инструменти датира още от най-дълбока древност. Първите извори на информация за наличието им намираме в Стария Завет – Битие 4:21 – "Името пък на брата му беше Ювал; той беше родоначалник на всички, които свирят с арфа и кавал".
Ансамбловото свирене е по-късна проява в развитието на музикалното изкуство, където вече се очертават три основни групи музикални инструменти според начина, по който бива възпроизведен звукът: струнни, ударни, духови.
СТРУННИ ИНСТРУМЕНТИ – използват се вибриращи струни за произвеждане на звука.
Археолозите са открили фрагменти от арфи и други струнни инструменти в Египет и в съседни страни от близкия Изток. Писанието описва няколко струнни инструмента, изпозвани от израилтяните.
1. Арфата – е един от най-старите и поетични инструменти. Произходът й датира от най-ранната история на човешката култура. /Бит. 4:21/. Тя създава красота и нежност на звученето. Предназначението й е да попълва хармонията или да акомпанира, да служи за фон на солиращи инструменти. Арфата е била луксозно изработена и любим инструмент на аристократичната класа (3 Царе 10:12; 2 Летописи 9:11). Тя е използвана в храмовия оркестър с цел да "издигне звук на радост" (1 Летописи 15:16). Два еврейски термина са преведени като арфа. Единият се споменава само в една книга от Библията (Данаил 3:5, 7, 10, 15). Този конкретен вид арфа (Невел) често е бил използван в светската музика, като например веселбата на банкета на Навуходоносор. На нея се свири като дърпаш струните с пръсти.
Арфата била използвана на светски събития, но служела също и за свята употреба. По-малка арфа (Кинор) се е смятала за най-сложния инструмент. Формата и броя на струните варирали. Това е инструментът, който Давид използвал, за да успокои цар Саул. (1 Царе 16:16,23; 18:10, 19:9). Опитни майстори правели арфите от сребро или слонова кост и ги окрасявали с орнаменти, типични за царското великолепие, в което живеели.
2. Лютня – Този триструнен музикален инструмент е споменат в 1 Царе 18:6. На него са свирели жени и той не е бил включен в храмовия оркестър.
УДАРНИ ИНСТРУМЕНТИ – Звукът е възпроизведен от вибрираща мембрана или метална повърхност.
Израилтяните използвали най-различни ударни инструменти, за да възпроизведат ритъм в музиката си. Ритъмът бил жизнено важен елемент в поезията и музиката им.
1. Тъпан – /Евр. Тоф/, под който са разбирали повечето барабани и дайрета, характерни с опъната кожа /мембрана/ около сурово угънат дървен обръч.
Тъпанът е служил за подчертаване на ритмуса. Създавал е импулс и енергия особено при танцовите мелодии. Използван предимно при ансамблово свирене - най-често в комбинация с духови и струнни инструменти. 1 Цар. 18:6, 2 Цар. 6:5, Исая 5:12.
2. Дайрето постига голямо ритмично и динамично разнообразие.
Върху тесен дървен цилиндър е опъната кожа. Встрани на корпуса има прикрепени зилове /чимпари/ – метални пластини с формата на малки чинели. При леко разтърсване се създава впечатление, че се изсипват дребни монети. Поради това е много подходящо за танцови пиеси.
3. Звънци – /Евр. Фаамоним/. Освен при съпровода на песните те били прикрепяни към ритуалните одежди на свещениците при различни религиозни церемонии, направен от чисто злато /Изх. 28:33-34/. Тези звънчета издавали звук само когато се удряли едно в друго, защото нямали махала. Този звънтящ звук показвал, че първосвещеникът застава пред Бога: ако някой друг би се осмелил да влезе в светая светих, то той бил убиван (стих 35). Един вид звънец е имал названието /Метсилот/, което идва от еврейската дума 'звънтя' или 'шумоля'. Този тип звънец е споменат само веднъж в Библията (Захария 14:20), където научаваме, че израилтяните окачвали такива звънци на юздите и стремената на конете.
4. Кимвали /Метзилтиан/: изработвани са от мед и били единствените ударни инструменти в оркестъра на храма. Използвали са се когато хората са празнували и хвалели Бога. Заедно с тромпетите и певците изразявали радостта и благодарността към Бога (1 Летописи 15:16). Асаф – главният музикант на Давид, свирел на кимвали. Когато народът се завърнал от плен, потомците на Асаф хвалели Бога с кимвали (Ездра 3:10).
В пасажи като 1 Летописи 15:16, в някои версии еврейската дума е преведена като кастанети, но сега се смята, че това е неточно и реалният превод е кимвали.
5. Цитри: /2 Царе 6:5/. Цитрата е малка U-образна рамка с дръжка, прикрепена към дъното на извивката. Парченца метал или други малки предмети били закачани на малки преградки, които стигали от единия край на цитрата до другия. Употребата на цитрата датира още от древен Египет, както и в други древни култури. Била използвана от жените за забавления от битов характер.
– Гонг – използвал се е на сватби.
Няма сведения евреите да са използвали ударните инструменти по време на война така, както го правели когато чествали общонародни празници, частни тържества, сватби, угощения, и когато левитите служели в храма.
ДУХОВИ ИНСТРУМЕНТИ – звукът се възпроизвежда като въздух минава през вибрираща тръстика /тръба/.
Въпреки слабите им познания в работата с метал, израилтяните изработвали множество рогове и други инструменти.
1. Флейта: флейтата /Машрокита/ всъщност представлявала голяма тръба. Тя произвеждала остър и натрапчив звук. Флейтата се използвала и на светски, и на святи събития, но не е спомената като фигурираща в първия храмов оркестър. Понякога е била допускана във втория храм. Поради пронизващия звук, който издавала, тя се използвала в процесии (Исая 30:29).
2. Тръба – това е духов инструмент, който се е използвал, за да изрази енергична радост или огромна скръб. В Псалм 150:4 се споменава, че е използван на религиозни празници.
3. Шофар: известен като овнешки/военен рог (Исус Навин 6:4,6; 1 Летописи 15:28, 2 Летописи 15:14; Осия 5:8). Целта му е да възпроизвежда мощен шум. Бил е използван за даване на сигнали и за провъзгласяване на специални случаи като например преместването на ковчега (2 Царе 6). Бил е използван също за плашене на зли духове и богове на врага (Захария 9:14-15)
4. Тромпет: Често се използвал по двойки (Числа 10:1-10). Обикновено за храма били поръчвани 2, но броят им можел да достигне 120 според предназначението (2 Летописи 5:12).
Тромпетите се изработвали от кости, черупки или метали – бронз, мед, сребро, злато – всички те издавали висок остър звук. Смята се, че тези тромпети, подобно на шофарите, не можели да произвеждат тонове с различни височини, така че да се получи мелодия. Но можели да свирят ноти легато и стакато. Така те подавали сложни сигнали, за да обявят събрание, битка или засада на противника.
Гедеон използвал тромпети да тормози врага (Съдии 7:19,20). Йоан чул звук от тромпет преди да получи видението си за апокалипсиса (Откровение 1:10). Всъщност тромпетите са важен символ за Съдния ден (1 Коринтяни 15:52; 1 Солунци 4:16; Откровение 8:2).
Днес е много трудно да бъдат определени кои от музикалните инструменти в миналото съответстват на тези, които познаваме днес. Единственото, което не е претърпяло значителна промяна през вековете, е целта, поради която са били създадени. А именно тяхната активна употреба от левитите в свещените обичаи и празници, както и за забавление на общонародни и частни тържества.
Юлиян Недков
литература:
1. The Bible Almanac; 1980 by Thomas Nelson Publishers; p. 496 – 499
2. Thompson Chain – Reference Bible; 1990; B.B. Kirkbride Bible Co., Inc.; p. 2447 NIV
3. Български Библейски речник (фототипно издание), 1884г., стр. 515, изд. ДФ7М График – София
4. Музикални инструменти; 1974г.; проф. Д. Сагаев; изд. “Наука и изкуство”.
следваща
страница
свалете
броя в .ZIP формат