Начало  Видение  Събития  История на Арт Иновация  Проект списание Марк 16:15  Творци   Културно наследство  Свидетелства  Подкрепа  За контакти  Често задавани въпроси  E-mail   Авторски права  Реклами  Линкове  За нас

webmaster: Bisera Ilieva @ 2003     © Център за изкуства Арт Иновация

Арт Иновация

 

Sorry, your browser doesn't support Java(tm). Please, read "Events" page.

 

 

 ЦЕНТЪР ЗА ИЗКУСТВА "АРТ ИНОВАЦИЯ"

 

        “Арт Иновация” е организация с идеална цел,чиято дейност има преди всичко характер и функция на служение. На основата на това схващане е изградена цялостната концепция за нейното съществуване и развитие. В появяването на центъра неговите създатели виждат дело, вдъхновено и ръководено от Святия Дух, който е намерил в техните сърца готовност и желание да Му посветят най-доброто от себе си, своето време и таланти. Необходимостта от този център, целите и задачите, които си е поставил, са развити в светлината на разбирането за християнска култура и изкуство, и на проблематиката, която произтича от тях. Преди всичко желанието е да не се гледа на християнството като на затворена система. За основателите на “Арт Иновация” то има пряко отношение към живота на хората, към действителността и културата на съвремието. Християнството е сега и е актуално. Необходимостта от християнска култура се обуславя и от факта, че всички ние имаме потребности в Христос, които притежават социално и културно измерение. Християните имат нужда от среда, битие, което да им позволява не само да се съпротивляват на “духа на света”,но и да създават условия за тяхнто развитие в Бога.

Културата - начин на живот

На културата вече не се гледа просто като на сума от различни видове изкуства, тя е и много повече от обикновен аспект на развитието или негов инструмент. Тя е преди всичко начин на живот; начинът, по който живеем заедно. В този план на разсъждение за християнската култура трябва да се мисли като за жив продукт от взаимоотношенията между човек с Бога в процеса на освещаването на личността и изграждането й в познаването на Господа. Християнската култура е процес, който генерира творческо отношение към действителността и служи за изграждане и назидаване на Тялото Христово. Тя е свързана с християнския живот въобще и има значение преди всичко за вечността, а доколкото човек е духовно телесно същество, тя има и материални измерения.

Друг важен аспект от необходимостта да се развива християнската култура, е този, свързан с целите на благовестието .”Да разбираш и говориш на искрените, но изцяло объркани хора от 20 век, е трудно. Това е уморително, то ще ви доведе до изкушения и затруднения. Защото истинската любов означава да се посветим изцяло на личността, на която говорим… Причината поради която го правим, е личността пред нас - носи Божия образ, и е индивид, който е уникален в света. Това не е евтин израз ”/Фр.Шефър/. Езикът на изкуството притежава неизчерпателен потенциал от комуникативни възможности. С негова помощ могат да бъдат преодолени познавателни и емоционални барирери, отчитайки особенностите в мисленето на съвременния човек. Ситуацията, в която трябва да действа вярващия човек, Фр.Шефър описва така “Християнинът трябва да се съпротивлява на светския дух”. Но когато казваме това, трябва да осъзнаем, че светският дух проявява своята същност под различна форма. Затова християнинът трябва да се противопоставя на духа на света в тази форма, която той приема в неговото поколение. Ако не прави това, той въобще не се съпротивлява на духа на света. Това важи особенно за нашето поколение, защото силите, насочени против нас, са така усъваршенствани”. Преди всичко, обаче, християнското изкуство и култура имат значение най вече за нашето собствено развитие в Бога, това е и тяхната истинска същност. Те не могат да бъдат разглеждани извън контекста на цялостния растеж и развитие на личността в Господа. Дошло е време християните да разширят представите за възможностите за този растеж и ходене с Бога дори и в области, които за много от тях звучат като “светски”. Особенно важно е да осъзнаем, че когато се отказваме от стария начин на живот и мислене, нужно е усилие да ги заменим с нови. Само тогава старото наистина ще умре.Освен това”нашата борба не е срещу плът и кръв,а срещу духовните сили на нечестието в небесни места” .

Християнското изкуство е продукт и следствие от общението с Бога, и доколкото това е свързано с развитието и освещаването на личността, то самото е жив организъм, трудно поддаващ се на класификация и стандартизиране. То не е някакво отделно течение в изкуството, а нов поглед към изкуството въобще, израз на светоглед и позиция. В същността си то е хваление и служи за основа на Святия Дух да се проявява и да докосва сърцата и умовете ни. Като носител на изкуството материята има свойството да “помни” и “натрупва” познание за Бога, при все че самата тя е само временно явление.

Човек твори от дълбочината на съществото си и когато то е положено в Господа, творчеството се превръща в изява на Бога, става част от светия живот. Това е едно молитвено състояние на търсене в Господа, на общение, в което човек усвоява небесните благословения. Така всичко в този свят може да бъде докоснато от красотата и истината. Този вид творчество утвърждава живота и е проводник на етични и духовни стойностии, които са в основата на всяко човешко възраждане.

Ако Исус Христос показва на практика оня Богочовешки “модел” съществувание, което може да спаси душите ни, то изкуството, като начин на живот, трябва да следва този модел. Творчеството, породено от желанието, стремежа и вдъхновението на човека да общува с Бога, се превръща в нещо, чрез което Бог говори, изявява се и присъства под най-разнообразни форми. Святото изкуство налага една нова естетика на взаимоотношенията между човека и неговия Създател.

Оказва се, че в крайна сметка битката за света е битка за култура – за това как живее един човек, в какво е положил своята вяра, откъде черпи сили и вдъхновение. Непрекъснато виждаме да се отделят огромни средства за постигането на едно или друго културно влияние. Духът на "Ню Ейдж”и светския екзистенциализъм, които ни заливат отвсякъде, превръщат хората в модерни езичници. Ето защо християнството не трябва да изостава от процесите, които светът и дяволът най-силно нападат. Хората очакват от нас да получат отговори на своите въпроси и ние сме длъжни да да им ги дадем. Евангелието трябва да достигне до всички– от интелектуалеца до работника, по начин и форма , в които ще бъде разбрано и чуто.

 

 Юлиян Недков, п.к. 35, София 1309, България.  0888 85 68 98